استفاده چندین کاربر از پنل کنترلی استریسک ( Asterisk ) با قابلیت تنظیم سطح دسترسی

یکی از مزایای بسیار مهم سرورهای تلفنی تحت شبکه،  قابلیت­های نظارتی و سهولت استفاده از آن­ها می­باشد. انبوهی از اطلاعات شامل تماس­های ورودی و خروجی یک داخلی، مدت زمان مکالمه، پیام­های صوتی، فَکس، تلفن­ها و کانا­ل­های مشغول و ... از موارد قابل مشاهده هستند. علاوه بر این اِعمال تنظیمات بر روی سرورها از تغییرات ساده و کوچک گرفته تا تغییرات بنیادین و بسیار مهم از طریق پَنِل­های تحت وب دسترسی سرور انجام­ پذیرند.

پیاده ­سازی تنظیمات در هر سطحی نیازمند دانش و تخصص لازم می­باشد و هرگونه اشتباه در انجام آن می­تواند مکالمات تلفنی و حتی ثبت داخلی­ ها بر روی سرور را با مشکل روبرو کند.

آنچه واضح است تفاوت نیازهای کاربران در بخش نظارت و سطوح مجوز  آنان برای انجام تنظیمات یا مشاهده گزارشات است. . به طور مثال مدیر یک سازمان می ­خواهد تمام قابلیت­ های نظارتی را داشته باشد و در عین حال می خواهد که مجوز انجام تنظیمات را به مسئول راه ­اندازی VoIP یا مسئول فناوری اطلاعات سازمان اعطا کند.

نرم افزار استریسک (Asterisk) این امکان را ایجاد می­ کند تا چندحساب کاربری مختلف با سطوح دسترسی گوناگون برای کاربران ایجاد شود. همچنین در نرم افزار استریسک (Asterisk) می توان چندین گروه کاربری با سطوح دسترسی مختلف تعریف و کاربران را در این گروه ها دسته بندی نمود. در این خصوص امکانات هر گروه در نرم افزار نمایش داده می شود و می توان سطوح دسترسی خاصی را به هر گروه اختصاص داد و  سپس حساب­ های کاربری مختلف برای افراد تعریف و هر فرد را در یک گروه دسته بندی نمود.

 با این روش چندین کاربر هم زمان می ­توانند از طریق انواع مرورگرها به سرور متصل شده و بر اساس سطح دسترسی خود از امکانات آن استفاده نمایند. به عنوان مثال مدیر می­ تواند با حساب کاربری خود تنها دسترسی به اطلاعات نظارتی داشته باشد، حسابدار از مدت زمان مکالمات آگاه شود، منشی وضعیت داخلی­ ها و خطوط را ببیند و داخلی جدید تعریف کند و مدیر فناوری اطلاعات تمامی دسترسی­ ها را داشته باشد. به این ترتیب هر فردی بسته به نیاز و توانمندی خود می ­تواند از نرم افزار تلفنی تحت شبکه استریسک استفاده نماید

شایان ذکر است که مراکز تلفن تحت شبکه D-Link نظیر DVX-8000 و DVX-9000 از نرم افزار استریسک (Asterisk) به عنوان موتور سیستم IP Telephony بهره می برند.

-->